7 Opolska Wycieczka Przyrodniczo-Historyczny

W niedzielę, 16 lipca, jak co sobotę, odbyła się Wycieczka Przyrodniczo-Historyczny organizowany przez Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze. To już 7 z 8 spacerów z tej serii w tym roku. Jeśli tylko mogę w spacerach bardzo chętnie uczestniczę, do czego zachęcam i innych. Choć na spacerze, jak sama nazwa mówi, nie tylko przyrodę można podziwiać i nie tylko o niej się sporo dowiedzieć, to akurat ona jest głównym celem moich zdjęć i to ją prezentuję.

Makolągwa

Makolągwa

 

Gąsiorek. Najpopularniejsza polska dzierzba.

Gąsiorek - samiec Gąsiorek - samiec Gąsiorek - samiec

 

Potrzeszcz

 

Myszołów

Myszołów Myszołów Myszołów Myszołów

 

O tej porze roku młode czajki wraz z rodzicami krążą o tej porze nad polami i łąkami.

Czajki

 

Młode szpaki.

Szpaki młode

 

 

Ważki. Jedne z najstarszych ewolucyjnie zwierząt, pojawiły się na Ziemi jeszcze przed dinozaurami i w niewiele zmienionej formie, głównie mniejszej, żyją do dziś. Są świetnymi myśliwymi polując na inne owady (w tym tak nielubiane przez nas komary), a w postaci larwalnej potrafią także upolować niewielkie skorupiaki czy nawet rybki.

Kruki. W centrach miast bardzo rzadko spotykane, ale na otwartych terenach można je nadal oglądać.

 

 

 

 

Konik polny

 

Jaskółki dymówka (Hirundo rustica). Często widywane latając nisko nad wodą lub ziemią polują na owady. Jedna jaskółka potrafi zjeść od kilkuset do kilku tysięcy owadów dziennie, są więc świetnym sposobem na walkę z komarami. Choć nierzadko są mylone z jerzykami, które widujemy często na blokowiskach, nie są z nimi spokrewnione. Ale o jerzykach kiedy indziej.

Jaskółka dymówkaJaskółka dymówkaJaskółka dymówka

 

 

Dostojka malinowiec

Dostojka malinowiec

 

Trzcinniczek (Acrocephalus scirpaceus) . Mniejszy kuzyn trzciniaka. Jeśli przy stawie jest jakieś trzcinowisko, jest spora szansa, że przynajmniej jednego z nich spotkamy. Niestety oba ptaszki są dość płochliwe i jak tylko zobaczą człowieka lub jakiekolwiek inne zagrożenie, szybko chowają się w trzcinie. Słychać je więc często, ale trzeba mieć trochę szczęścia, żeby móc je dłużej obserwować.

TrzcinniczekTrzcinniczekTrzcinniczekTrzcinniczek

 

Podziękowania dla Łukasza Berlika za poprowadzenie wycieczki i pomoc w identyfikacji niektórych okazów na zdjęciach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *